Gå til indhold

Frise Fremtidens SygehuseTil Region Syddanmarks hjemmesideTil forsiden af Fremtidens sygehuse


Arbejdsgruppen

En tværfaglig arbejdsgruppe har arbejdet frem til jul 2008. Opgaven gik ud på at levere et idéoplæg, der kan bruges i forbindelse med udbud af regionens sygehusbyggerier, og en fælles referenceramme for Fælles Akutmodtagelser i Region Syddanmark.

Arbejdsgruppen bestod af:

Henrik Villadsen (formand)
Lægelig direktør, Sygehus Sønderjylland
henrik.villadsen@shs.regionsyddanmark.dk

Christian Backer Mogensen
Ledende overlæge, Sygehus Lillebælt
christian.backer.mogensen@slb.regionsyddanmark.dk

Marie Hamming
Klinikchef, Sydvestjysk Sygehus
marie.hamming@svs.regionsyddanmark.dk

Jens Peter Steensen
Direktør, Odense Universitetshospital
jens.peter.steensen@ouh.regionsyddanmark.dk

Niels Dieter Röck
Ledende overlæge, OUH
niels.dieter.roeck@ouh.regionsyddanmark.dk

Torsten Lang-Jensen
Præhospital leder, Planlægning og Udvikling
torsten.lang-jensen@regionsyddanmark.dk

Alice Støvring
Viceprojektdirektør, Projektorganisationen for nyt OUH
alice.stoevring@regionsyddanmark.dk

Anne Sejr Knudsen
Ledende overlæge, Sygehus Lillebælt
anne.sejr.knudsen@slb.regionsyddanmark.dk
Anne-Marie Ulrik
Ledende overlæge, Sygehus Sønderjylland
anne-marie.ulrik@shs.regionsyddanmark.dk
Annmarie Touborg Lassen
Afdelingslæge, OUH
annmarie.lassen@ouh.regionsyddanmark.dk

Gunner Nielsen
Overlæge, H. C. Andersen Børnehospital, OUH
gunner.nielsen@ouh.regionsyddanmark.dk

Helle Overgaard
Ledende oversygeplejerske, Sygehus Sønderjylland
helle.overgaard@shs.regionsyddanmark.dk
Henrik Jordening
Ledende overlæge, Sydvestjysk Sygehus
henrik.jordening@svs.regionsyddanmark.dk
Ina Andersen
Afdelingssygeplejerske, Sydvestjysk Sygehus
ina.andersen@svs.regionsyddanmark.dk
Jens Bonde-Petersen
klinikchef, Sygehus Sønderjylland
jens.bonde-petersen@shs.regionsyddanmark.dk
Johnnie Gantov
Områdechef, Sydvestjysk Sygehus
johnnie.gantov@svs.regionsyddanmark.dk
Kirsten Kyvik
Professor, Institute of Regional Health Services Research
kkyvik@health.sdu.dk

Kurt Bjørnø Klünder
Ledende overlæge, Sygehus Lillebælt
kurt.klunder@slb@regionsyddanmark.dk

Marianne Lundegaard
Oversygeplejerske, OUH
marianne.lundegaard@ouh.regionsyddanmark.dk
Poul Klint Andersen
Ledende overlæge, OUH
poul.klint.andersen@ouh.regionsyddanmark.dk
Susanne Barren
Oversygeplejerske, OUH Svendborg
susanne.barren@shf.regionsyddanmark.dk
Lene Wichmann
Oversygeplejerske, OUH
lene.wichmann@ouh.regionsyddanmark.dk
Lisbeth Muurholm
Sygehusapoteker
lisbeth.muurholm@ouh.regionsyddanmark.dk

Lynge Kirkegaard
Ledende overlæge, Sygehus Lillebælt
lynge.kirkegaard@slb.regionsyddanmark.dk

Mette Fink
Projektmedarbejder, regionshuset
mette.fink@regionsyddanmark.dk

Niels Quist
Overlæge, OUH
niels.quist@ouh.regionsyddanmark.dk

Per Grinsted
Praksiskoordinator
pko@fyns-amt.dk
Anders Meinert Pedersen
Lægefaglig direktør, psykiatri
anders.meinert@psyk.regionsyddanmark.dk

Per Busk
Afdelingschef, Planlægning og Udvikling, Regionshuset
per.busk@regionsyddanmark.dk

 

Arbejdsgruppen betjenes af sekretariatet, der består af:

Bettina Ravnborg Thude, bettina.ravnborg.thude@regionsyddanmark.dk
Martin Grum-Nymann, martin.grum-nymann@regionsyddanmark.dk
Henrik Juul Andreasen, henrik.juul.andreasen@regionsyddanmark.dk
Solveig Hansen, solveig.hansen@regionsyddanmark.dk
Mette Nygaard, mette.nygaard@regionsyddanmark.dk


Siden er sidst opdateret 21-1-2009

Region Syddanmark | Damhaven 12 | 7100 Vejle | Email:fremtidenssygehuse@rsyd.dk | Tlf: 76 63 10 00 | Fax: 76 63 20 00 | Tilgængelighedserklæring