Sygehuset i rskbing indeholder p nuvrende tidspunkt en rkke sygehusfunktioner samt en lgepraksis med to lger. Derudover er der i satellitfunktion en dag om ugen ogs en kiropraktor p sygehuset. Ved etableringen af et sundhedshus p r forventes sygehuset ydermere at komme til at indeholde den kommunale hjemmepleje, sundhedsplejen samt kommunale tilbud indenfor forebyggelse, rehabilitering, rdgivningsfunktioner og arbejdsfastholdelse. Mlet er at sammentnke kommunale og regionale opgaver og dermed skabe en synergieffekt. Se projektbeskrivelse af sundhedshuse p r her
Aktrerne vil successivt flytte ind startende primo maj 2012.
Byggeprogram er i maj 2012 godkendt af Region Syddanmark. Der er engageret rdgivere til at forest brugeranalyse og frdigprojektering. Se resume af byggeprogrammet her
Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse har i maj 2012 frigivet 6,6 mio. kr. til sundhedshuset i rskbing.
Der er engageret arkitekt Charlotte Folke til frdigprojektering, udbud og gennemfrelse af projektet.
Der har den 16-10-2025 vret afholdt licitation for sundhedshuset p sygehusenheden r og for sundhedshuset i Marstal. For sundhedshuset p sygehusenheden r overskred licitationen anlgsrammen med 1,9 mio. kr., som primrt vedrrer etablering af terapibygningen. Der har vret afholdt licitation for Sundhedshuset i Marstal, der synes at kunne rummes inden for rammen og giver samtidig mulighed for at overfre et belb til rskbing-projektet.
I november 2012 arbejdedes der med at justering i arbejderne med etablering af de to sundhedshuse, s udgifterne kunne vre inden for den samlede ramme p 10 mio. kr. (se ansgningen her). Dette lykkedes, sledes at Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse den 10-12-2025 godkendte, at
Der er nedsat en styregruppe med reprsentation fra Region Syddanmark, som skal pse, at fremdriften flger planen i form af orientering ved centrale mileple i projektet herunder afslutning af de enkelte byggefaser. Sker der afvigelser i planen, skal styregruppen inddrages.
Der er i december 2012 indget aftale mellem r kommune og Region Syddanmark om huslejeniveau, hvor parterne er enige om, at der med udgangspunkt i regionens beregnede husleje p 0,2 mio. kr. pr. r indgs aftale om erhvervslejeml p sygehusenheden r. Beregningen er sket p markeds vilkr. I dette belb er ikke inkluderet udgifter til drift (ejendomsskat, forsikring mm) og forbrug (vand, varme og el).
Udlejningen sker uden momsbetaling. Det betyder, at Regionen af huslejeindtgten p 0,2 mio. kr. skal betale 7,5 pct. til momsafregningspuljen. Det anbefales, at denne afgift tages af huslejeindtgten og ikke plgges lejeren som en udgift, lejeren skal betale. Man er opmrksom p, at OUH i andre sammenhnge har anden praksis og opkrver afgiften hos lejeren.
Rejsegilde var der rejsegilde p Sundhedshuset. Ls mere her.
Bilag:
Siden er sidst opdateret 10-4-2026
Region Syddanmark | Damhaven 12 | 7100 Vejle |